Hudební tvorba

Dave Soldy

Na začátek dojemný příběh a stručná historie, protože to je přesně to, co musí být vždy na začátku všeho a zároveň co každého nejvíce zajímá:

Bylo nebylo, moc se omlouvám, jestli teď někomu způsobím infarkt šokem, ale nemohu to opomenout, samozřejmě jsem odmalička navštěvoval ZUŠku. Ovšem tehdy to nebylo kvůli „Jednou chci být úspěšným hudebníkem, který skládá spoustu hip-hopových beatů, které se nikomu nelíbí a občas nahraje i písničku, kterou tradičně shlédne okruh nejbližších přátel a dají like“, tehdy to bylo spíše kvůli „Radši se toho Forresta Gumpa na ten klavír naučím, aby na mě babička nebyla naštvaná“ – mimochodem babička, díky které jsem vůbec u učení na klavír dokázal setrvat.

Abych se pořád nezmiňoval jen o klavíru, ještě jsem pár let zkoušel (kromě těch klasik na základní škole typu flétna, zpěv apod.) kytaru, ale vztah k ní, promiň kytaro, vyšuměl. Nejspíš proto, k čemuž se dostanu posléze, že klavír má prostě mohutnější zvuk (a ten mám nesmírně rád) a zároveň je snazší s ním pracovat na počítači.

Co však postavilo základní kámen k tomu, abych dnes dělal to, co dělám, byly jinak těžké časy puberty a jeden (z celkových dvou) pubertální vztah – zápletka, jako z romantického filmu – má tehdejší „přítelkyně“ mluvila o jednom klukovi, který dělal beaty v FL Studiu. Jelikož jsem muž, z pochopitelných důvodů jsem tak zcela nebyl rád za to, že obdivuje „nějakého kluka“ kvůli jeho hudbě, když já – její „přítel“ – mám přece tak silný vztah k hudbě. Tedy, k „přítelkyni“, mé mámě, ale hned poté k hudbě. A tak jsem se to prostě naučil také. Nevím, jestli hledat nějakou souvislost v tom, že krátce na to jsme se rozešli, každopádně můj vztah – alespoň k FL Studiu – přetrval a dnes si dovolím říct, že to, co chci, hudebně ztvárním.

Konec dojemného příběhu a stručné historie, což je přesně to, co musí být vždy na začátku všeho a zároveň co každého nejvíce zajímá.

Playlist všech mých online videoklipů:

 

Soundcloud profil s výběrem nejnovějších beatů:

 

Ačkoli k mému srdci přirostl hip-hop, ani k ostatním žánrům nemám daleko. Jedním z dlouhodobějších projektů, kterým se věnuji, je například soundtrack pro film Martina Fialy – Moonraker (více podrobností zde). Jelikož jsem odkojen na klasické hudbě, v průběhu celé té doby „hudebního tvoření“ se snažím kombinovat do sebe prvky klasické hudby s modernějším hip-hopem. Celkově většina mých beatů asi vcelku přesně sedí do definice, kterou s oblibou šíří spousta lidí, a to „Vždyť to není hudba, to se pořád jen opakuje jedna melodie“ – Ano, většinou melodii střídám jen mezi slokami a refrény, ale o tom už hold ten hip-hop, vycházející z opakování samplů, je. A mě na tom právě baví ty možnosti, které člověk během takového opakování má – opakuje se sice nějaká hlavní melodická linie, ale o to víc je v tom cítit kontrast, když tuto melodii hrají rozdílné nástroje, které tedy s oblibou přidávám a ubírám napříč slokami.

Svou hudební tvorbu vkládám na několik zdrojů – zaprvé je to Bandzone, kde mám (vzhledem k limitu počtu skladeb) celkem 14 profilů plných intrumentální tvorby + jeden čistě z písničkami. Je tam toho tolik proto, že hudbu skládám kvůli odreagování, ale sám většinu vůbec nevyužiju. Proto, pokud se bude komukoli jakýkoli beat, který jsem nepoužil do žádné písničky, líbit, nechť se mi ozve. Zde jsou odkazy, profily jsou řazeny sestupně od nejnovějšího po nejstarší – a samozřejmě, co si budeme povídat, s postupováním do minulosti a kreativita a kvalita klesá:

2014 – 2015: 

Dave Soldy music part 12

2013 – 2014:

Soldyho electro beaty part 11

2013:

Soldyho electro beaty part 10

2012 – 2013:

Soldyho electro beaty part 9

2012:

Soldyho electro beaty part 8

Soldyho electro beaty part 7

Soldyho electro beaty part 6

Soldyho electro beaty part 5

2011:

Soldyho electro beaty part 4

Soldyho electro beaty part 3

Soldyho electro beaty part 2

Soldyho electro beaty

Dj Soldy – hip hop beatz – největší punk, hráno na staré midi klávesy a dáváno do sebe v Audacity

 

O několik řádků výše je však nedokončená věta, proto v ní nyní budu pokračovat. Zadruhé je to Soundcloud, jehož widget jsem umístil výše na této stránce, čistě proto, že jsem se bál, že se prohlížející zastaví u starých záležitostí na Bandzone a výsledek ho dostatečně znechutí. Na Bandzone je toho sice nejvíc, ale jak jde čas, dnes už mám taky spoustu jiných věcí na práci, než skládání hudby a proto, když dnes zase něco složím, primárně to dávám na Soundcloud a Bandzone trochu opomínám – z toho lze tedy vyvodit, že na Soundcloudu je nejaktuálnější tvorba, se kterou jsem aktuálně nejvíc spokojený. Je tu však jedna nevýhoda v podobě limitu početu a délky skladeb na Soundcloudu, proto tamní soubory občas promazávám – samozřejmě opět od těch nejstarších.

V případě, že by někdo přehlédl ten Soundcloudový widget výše, hodím sem ještě odkaz – ODKAZ

Třetím hlavním kanálem, kde je možné narazit na mou maličkost je pak samozřejmě hlavní zdroj zábavy druhé dekády 21. století – YOUTUBE. Na svůj YT kanál pak nahrávám všechny písničky, ke kterým jsem natočil videoklip (což jsou v poslední době všechny písničky, protože zveřejňování mé tvorby vypadá asi takto: Beat -> Text -> Písnička -> Klip -> Zveřejnění), zároveň však čas od času udělám i něco jiného – nějaký ten tutoriál (více v sekci Tutoriály), občas hodím do video formy nějaký článek (dříve externích zdrojů, teď už jen ty své hluboké) a čas od času i něco jiného.

Aktuální kanál na YouTube nese příhodný název Dave Soldy, nějaké starší písničky a jiné věci je pak možné najít i na (ano, zopakuji to slovo) starších kanálech a to – Eurostructur Works  (kromě tvorby jiných lidí tam mám několik mixtapů a videoklipů) a druhý Dave Soldy (dříve davidsoldat1227 – och, jak originální!).

Takže, checkni hlavně tohle:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *